Web Tasarımın Seo İçin Önemi

Kasım 04 2019

Web Tasarımın Seo İçin Önemi

Web Tasarımın Seo İçin Önemi

 

Bu yazımızda sizlere SEO ‘nun olduğu kadar SEO yapılan internet sitesinin de ne derece önemli olduğundan bahsedeceğiz ancak konumuza geçmeden önce SEO ‘ nun ne olduğunu bilmeyenler yoktur sanırım, fakat bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse SEO yani Türkçe karşılığı olan Arama Motoru Optimizasyondur.

 

SEO internet sitenizin Arama Motorlarında yükselmesine ve internet sitenizi daha iyi konumlara taşıyarak müşterilerinizin sizi kolayca bulmasını sağlamak için uygulanan bir tekniktir tabi bu tekniğin uygulanabilmesi içinde Arama Motorları tarafından belirlenmiş olan bazı kurallar mevcuttur.

 

 SEO hakkında daha detaylı bilgi ve araştırma için Bknz: SEO Nedir konulu makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Web Tasarım ‘da SEO ‘nun önemi

 

Yukarıda link ‘de belirtmiş olduğumuz üzere SEO için geliştirilen birbirinden farklı bir çok teknik ve algoritma vardır ancak bilenen ve sıklıkla uygulanan çalışmaların çoğu Off- Page SEO yani kısaca dış SEO çalışmalarıdır ve temelde hepsi tek bir ortak özellikte toplanır bu özellik Backlink ‘dir.

 

Web Site sahipleri, Ajanslar ve şahıslar tarafından bilinçli ve bilinçsiz olarak sürekli Backlink çalışmaları yapılır ve Arama Motorlarında daha iyi konumlara gelmek için günlerce çaba sarf ederler veya bu iş için sürekli birilerine ödemeler yaparlar.

 

Yapılan SEO çalışmaları belki doğru belki yanlış veya SEO için ödenen ve harcanan paralar belki az,  belki de çok fazla bunu söylemek yada tartışmak şuan sizin için mümkün olmasa da ve bu gün bu makaleyi okuyorsanız eğer en azından girmiş olduğunuz bu yolda yolunuza ışık tutmaya çalışıyoruz.

 

SEO Nasıl internet siteleri için önemliyse, İnternet Siteleri de SEO için önemlidir unutmayın bu gün internet siteleri olmasaydı ne SEO olurdu nede siz burada bu makaleyi okuyor olurdunuz.

 

                Neden Web Tasarım Seo İçin Önemli

 

Doğru yapılan SEO çalışmalarının teknik ve taktiği ne olursa olsun unutmayın yapılan SEO çalışmalarının etkili olabilmesi için internet sitenizin de SEO uyumlu olması gerekmektedir. Şuanda duyar gibiyiz bizim internet sitemiz SEO Uyumlu dediğinizi ancak SEO Uyumlu internet sitelerinden kastımız, Anahtar Kelimelerinizi, Site başlıklarınızı, h1 , h2 gibi taglarınızı oluşturmak ve bunları optimize etmek değil ayrıca eminiz herkes en az bir kere Arama Motorların ‘da birkaç site üzerinden SEO testi ‘ de yapmıştır.

 

Kısaca bu değişen ve gelişen Teknolojiye ayak uydurmak o kadar kolay olsaydı mahallenin bakkalı, marketler zincirini Arama Motorlarında sollardı.

 

Peki ne yapmak lazım ?

 

Açıkçası biraz daha derinlere inmek lazım bunun için yani temeli sağlam atmak lazım, temeli sağlam olan bir binaya kolayca yüksek katlar çıkabilirsiniz. Ve bu hesap bu kadar kolayken neden kulağı tersten tutarak temeli olmayan bir binaya kat çıkmaya çalışıyorsunuz.

 

Zaten dolu olan bir su bardağını daha fazla dolduramazsınız taşar çünkü kapasitesi o kadar siz Seo Seo Seo Seo Seo…. Yaptırıyorsunuz ama bardak almıyor bardağın yapısı o kadar suyu taşımaya müsait değil kısaca verdiğimiz bu iki örnekten de anlaşılacağı üzere Web Tasarımın SEO için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz daha temel atılırken ileriyi düşünerek, teknolojiyi ve gelişmeleri yakından takip ederek, ilmik ilmik tasarlayıp kodlayarak sağlam temel atmamız lazım.

 

                İki Farklı Yol Seçimi

 

  1. Bu yollardan birincisi binayı yıkmak ve sıfırdan yeni bir temel atarak işe en baştan başlamak kulağa ne kadar zor gelse ‘de hedefleriniz ve idealleriniz için bazen yeni sayfa açmak gerekir, Sizden daha sonra kurulmuş bir firma bu gün sizi Arama Motorlarında geçiyorsa yada rakiplerinizi geçmek için zaman ve bir dünya para harcıyor ve olduğunuz yerde sayıyorsanız artık bu binayı yıkmanın zamanı gelmiştir.

 

  1. Bu yollardan ikincisi de temeli tamir etmek onarmaktır, yapılması zor ve masraflıdır ayrıca zaman alan bir çalışmadır bu sebeple çok tercih edilen bir yol değildir. Bazı detaylarına değinmek gerekirse eski bir yapıyı yeni Teknoloji ile yamamak geçici bir çözümdür, köklü yazılımsal ve tasarımsal değişiklikler yapılamaz, yapılsa da sürekli sorunlar ve hatalar meydana gelecek yine bir takım masraf çıkartacaktır size.

 

Web Tasarım Hakkında Bilgi

 

Öncelikle Web Tasarım hakkın da bizim sektörümüze uyarlanmış bir sözü paylaşmak istiyoruz sizinle “ Web Tasarım ve Yazılım doğru kişilerin ve firmaların elinde parlar  “ bir SEO uyumlu Web Site Tasarımı yaptırıyorsanız eğer doğru kişilerin yada firmaların elinden çıkmasına dikkat edin Bknz: Web Tasarım Firması Seçimi daha önceki makalelerimizde paylaşımlarımızda belirtmiştik yine kısaca aşağıda Web Tasarımın SEO için neden önemli olduğunu ve bir Web Site Tasarımında olması gerekenleri sizler için sıralayacağız.

 

  • En Yaygın Yazılım Dili Olan PHP ‘yi tercih edin hem fiyat konusunda avantajlı olursunuz hem de PHP konusunda yazılımcılar daha fazla kolayca yazılımcı ve ajans bulabilirsiniz.
  • Tercih sebebidir ama Web Site Tasarımın da PHP ‘nin Codelight kütüphanesinin kullanılmasını isteyebilirsiniz, daha kısa kod yapısı ile tam bir SEO canavarı diye biliriz ayrıca gelişen ve değişen Teknolojiye en kolay ve rahat uyum sağlayan bir yapıdır.
  • Ayrıca SEO Uyumlu Web Site Tasarımın da olması gerekenler hakkında daha detaylı bilgi için Bknz: Seo Uyumlu Web Tasarım Özellikleri
  • Web Tasarım konusun da kullanıcı dostu tasarımlar olmasına özen gösterin bunlardan bir tanesine örnek vermek gerekirse Web Sitenizin menülerinin üst ‘den değil yandan açılmasına ve sağ baş parmağın menüler dahil tüm siteyi kontrol edebilmesine dikkat edin.
  • Web Tasarımın Mobil Uyumlu Responsive bir yapıda olmasına dikkat edin sürekli çıkan telefon ve tablet modellerinde ayrıca farklı ekran boyutlarına uyumlu olması gerekmektedir.

 

Kısaca yukarıda Web Site Tasarımında olması gereken bazı temellerden bahsettik bu yapıya sahip Web Site Tasarımları her zaman SEO konusunda şanslıdır hedeflerine daha hızlı ve büyük adımlar ile koşarlar bu yüzden SEO yaptırmadan önce Web Sitenizin SEO ile uyumlu olup olmadığını da işin uzmanlarından öğrenmelisiniz aksi halde kaş yapayım derken göz çıkartmayın.

 

Web Tasarım ve Yazılım konusunda en uygun fiyatı yada en iyi marka ile çalışmayı kendinize hedef edinmeyin asla ucuz etin yahnisi yavan olacağı gibi bazıları da sadece markalarını satarlar bu sebeple bütçenize uygun işinde uzman Web Tasarım Firmaları ile çalışmanız ve sabırla hareket etmeniz önemlidir bu konuda sizlere rehber olacak Web Tasarım Firması seçimi konulu makalemize mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz Bknz: Web Tasarım Firması seçimi

Adı Soyadı

×