Web Tasarım ve Yapay Zeka

Temmuz 17 2018

Web Tasarım ve Yapay Zeka

 

 

Web Tasarım ve Yapay Zeka

 

Yapay Zeka Nedir ?

Yapay Zeka Teknolojinin her alanında kullanılabileceği gibi, insan beden ve düşünce gücüne gerek kalmadan, Yazılım, Donanım ve Mekanik gibi araçların insanlar gibi düşünerek hareket etmesini, konuşmasını veya insanların beden gücü ile yaptığı bir takım işleri yapabilmesini sağlayan bilgisayar destekli bir teknolojidir.

 

Yapay Zekanın Önemi

Günümüz teknolojisinde özellikle Dijital Platformlar ‘ da kullanılmaya başlayan yapay zeka teknolojileri yavaş yavaş Dijital Dünyada yerini almaya başladı.

Arama Motorları tarafından UX Design Kullanıcı Deneyimine büyük katkı sağlayacağı düşünülen Yapay Zeka Teknolojisine uygun yazılımların özellikle Google tarafından desteklendiği ve bu gelişime ayak uyduran işletme sahiplerinin her zaman Arama Motorların ‘ da büyük zaferler kazanacağını duyuran Google, bu yeni Teknoloji çağında daha sistematik ve kullanıcı dostu yazılımlara yer vereceğinin sinyallerini verdi.

 

Web Tasarım ve Yapay Zeka

Yapay Zeka Teknolojinin her alanın ‘ da kullanılacak olup özellikle Dijital Platformlarda Mobil Uygulamalar ve Kurumsal Web Siteler de sıklıkla karşılaşacağız, bu yakın dönemde Teknolojiyi yakından takip eden ve gelişime açık işletme sahipleri tarafından Arama Motorlarında kıyasıya bir yarış kaçınılmaz olacaktır.

Web Tasarım alanın ‘ da Yapay Zekanın tam olarak bir standardı bulunmasa ‘ da internete sızan haberler ve Arama Motorları tarafından verilen ip uçlarına dayanarak elini çabuk tutan Web Tasarım Firmaları bu konuda adımlar atmaya başladı.

 

Ancak doğruluğu resmi olarak duyurulmasa ‘ da Web Tasarım ‘ da  UX Design Kullanıcı deneyimini hedef alan Yapay Zeka Teknolojisi ile geliştirilen Web Site Tasarımların ‘ da bulunması gereken bazı özellikleri sizler için analiz ettik.

Yapay Zeka Teknolojisine uygun Web Sitelerin Özellikleri Nedir ?
 

Online Sohbet

Karşınızda gerçek bir kişi varmış gibi sorulan her soruya cevap veren, web siteye girişten siteden çıkışa kadar, hatta alış verişiniz de size yol gösteren Yapay Zeka ile Geliştirilmiş bir sohbet yazılımı.

 

Ziyaretçi Tanıma Sistemi

Size bir takım sorular soran bu uygulama adınızı, Mesleğinizi ve Site ‘ de Ne Aradığınız gibi sorular soran, uygulama sayesinde mesleğinize uygun ürünleri veya sitede ne aradığınızı belirten anahtar kelimeler ile hizmet ve ürünleri filtreleyen, ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren bir Yapay Zeka Teknolojisi.

 

Erişilebilirlik

Kullandığınız ele göre menü yönünü değiştiren, göz bozukluğunuz sebebi ile yazı fontu veya resimleri büyütüp küçülten Yapay Zeka ile geliştirilmiş Web Site Tasarımı ile UX Design Kullanıcı Deneyimi.

 

Sesli Yanıt Sistemi

Konuşarak formları doldurabileceğiniz ve İnternet sitesinin her karışını sesli olarak gezip ürün satın alabileceğiniz Yapay Zeka ile Geliştirilen bu Siteler ayrıca görme engelli insanlar için de büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

Kısaca hayallerin çok ötesinde gibi görünen Yapay Zeka ile kodlanmış Web Site Tasarımları ile yakın zamanda karşı karşıya geleceğiz, bu sebeple Arama Motorları ‘ nın bu çağrısına kulak verip yeni yaptıracağınız Kurumsal Web Siteniz için belki Yapay Zeka Teknolojisini kullanabilirsiniz.

 

Tarih Olacak Web Siteler

Yapay Zeka ile kodlanıp geliştirilen ve belki de yüksek maliyetler ile yapılacak olan projeler bir taraf ‘ da dursun hazır temalar, hazır web siteleri, kopya siteler, Seo ve Mobil Uyumu bulunmayan Web Sayfaları kısaca kullanıcı dostu olmayan ve Arama Motorlarının belirlemiş olduğu kriterlere uymayan ve adete arama motorlarını bir çöp yığını haline getiren web siteler de bu teknoloji ile miladını dolduracak.

 

Kullanıcı dostu Web Siteler ve en güncel Teknoloji ile kodlanmış Web Site Tasarımları ‘nın Arama Motorlarında başı çekeceği ve zaman için de kendini geliştirmeyen web sitelerinin de kaybolmaya yüz tutacağı aşikâr bu sebeple web site tasarımı yaptırmadan önce mutlaka Web Tasarım ve Seo Yol Haritası konulu makalemizi incelemeniz de fayda var.

 

 

Adı Soyadı

×