Web Tasarım ve Seo Süreci

Ekim 12 2018

Web Tasarım ve Seo Süreci

 

 

Bir Web Tasarım Firması veya Seo Ajansı ile anlaşmış olan işletme sahiplerinin arka planda işleyen çalışma sisteminden ve süreçlerinden genelde haberleri olmaz, sadece Web Site Tasarımı yaptırmak veya Seo Ajansı ile anlaşarak Arama Motorlarında yükselmeyi hedefleyen bireysel veya kurumsal firmaların, yapılması gereken veya yapıldığını zannettiği çalışmalar hakkında detaylı bilgiye sahip olmadıkları için aldıkları hizmeti de check  edemezler.

 

Bu yazımızda sadece Web Tasarım ve Seo Hizmeti alan firmaların değil aynı zamanda bu hizmetleri verecek olan firmaların’da izlemesi gereken yollar hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız, bu bilgiler doğrultusunda sırası ile Web Tasarım ve Seo süreçleri hakkında bilgi sahibi olacak ve projelerinizi bu bilgiler doğrultusunda şekillendireceksiniz.

 

Web Tasarım Süresi

Öncelikle Web Site Tasarımı yaptıracak olan firmaların bir hedefi ve amacı olmalı, Ürün Satışı, Ürün Tanıtımı, Marka ve Prestij değerlerini yükseltme gibi hedeflerden bir tanesine öncelik vermeli, Web Tasarım ve Web Site fikirleri konusunu detaylı olarak sizlere daha önce bahsetmiştik Bknz: Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

 

Hedefleri ve amacı olan bir işletmenin yaptıracağı Web Site Tasarımı aşağıda belirtilen şemada olduğu gibi, tasarım ve yazılım kodlama sürecine girmektedir. Ancak bu süreç Web Tasarım Firmasına vereceğiniz bilgiler doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Genelde hedefleri olmayan veya web sitenin tasarım ve düzenini tamamen Web Tasarım Firmalarına bırakan işletmelerin, internet siteleri çok kısa sürede tamamlanırken, ne istediğini bilen amacı ve hedefi olan işletme sahipleri , Seo Uyumlu Web Site Tasarımına ek olarak ekleteceğiniz özellikler ve fonksiyonlar sebebi ile süreç uzamaktadır.

 

Web Tasarım Süreci

 

 

Yukarıda belirtilmiş şemada Web Site Tasarımı yaptıracak olan işletme sahiplerinin yaşayacağı ve arka planda göremeyeceği bazı süreçlerden bahsedilmiştir. Ancak biraz daha detaylara indiğimiz de işin teknik boyutları gün yüzüne çıkmaktadır, İşletme sahiplerinin teknik bilgiler hakkında fikir sahibi olması gerekmez ancak, aşağıda belirtilmiş olan şemadaki teknik bilgiler hakkında bilgi sahibi olmaları her zaman yararlarına olacaktır.

 

web tasarımı alt yapısı

 

 

 

 

Bu şemada belirtilen bazı maddeler hakkında bilgi alabileceğiniz makaleler.

 

 

İşletme sahipleri Yukarıda belirtilen şemadaki maddeler hakkında kısa bilgiler edinebilirsiniz, Web Site Tasarımı yaptırırken kullanılacak olan yazılım dilini öğrenebilir ve buna göre Hosting Firması seçebilirsiniz.  Ayrıca linkte belirtilmiş olan Seo Uyumlu Web Tasarım Özelliklerine göre yaptıracağınız Web Site Tasarımı hakkında Web Tasarım Ajansı ile görüşebilirsiniz.

 

Kısaca Web Tasarım süreçlerinden bahsettik ancak Dijital Dünyadaki ilk adımınız olan Kurumsal Web Sitenizi bundan sonra, Arama Motorların ‘da daha iyi bir konum ve sıralamalarda daha iyi bir sonuç elde etmeniz için yapılması gerekenleri sırası ile sizlere anlatacağız.

 

SEO SÜREÇLERİ

Seo çalışmaları işletme sahiplerinden çok genelde seo uzmanlarını veya nereden başlayacağını bilmeyen kendi seo çalışmalarını kendisi yürütmek isteyen işletme sahiplerini yada Seo Uzmanı olma yolunda ilerleyen adayları daha çok ilgilendirmektedir. Bu sebeple yukarıda belirtmiş olduğumuz Seo Uyumlu Web Tasarım Özelliklerine ek olarak Seo sürecinde başlanması gereken ve devam edilmesi gereken kısımları şemalar ve maddeler halinde sizlere sıralayacağız.

 

Ancak Seo süreçleri Tecrübe, Devamlılık ve Dikkat isteyen bir süreç olduğundan bu süreci tamamlamadan yarıda bırakmak veya yanlış uygulamalar ve her yazılana inanarak farklı yöntem ve stratejiler deneyerek internet sitenizin Arama Motorlarındaki konumunu daha da içinden çıkılmaz bir duruma sokabilirsiniz. Bu sebeple işi uzmanlarına bırakmanızı veya atacağınız her adımı dikkatli ve kontrollü olarak atmanızda fayda var.

Seo süreçleri iki bölümden ve dört aşamadan oluşmaktadır.

 

Seo Süreci

 

Şemada görüldüğü üzere Seo Çalışmalarınızın tamamı bu süreçlerden meydana gelmektedir ancak bu süreçlerin de bir sırası olduğunu ve bu sıralamaya uyarak seo çalışmalarına başlanması gerektiğini bilmelisiniz.

 

  1. Site İçi Seo Çalışması

 

Web Site Tasarımı Tamamlandıktan Sonra, Web Sitenizin İşinizi, Ürününüzü, Firmanızı kısaca web sitenizin hedef ve amacını doğru olarak anlatmasını sağlamasına yardımcı olacak çalışma planıdır. Bu sebeple seo çalışmalarınızın temelini burada atmanız gerekmektedir Seo onun ilk adımı olan Site İçi Seo Çalışmaları hakkında başlangıç makalemize göz atın Bknz: Site İçi Seo Optimizasyonu 1

 

Seo çalışmalarında öncelik web sitenin optimizasyonudur yukarıda belirtilen linkte belirtildiği üzere başlangıç seviyesinde yapılması gereken optimizasyonları görmektesiniz anca iki bölümün birincisi oluşturan Site İçi Seo Optimizasyonu yukarıda belirtilmiş olan dört aşamaya göre yapılandırılmaktadır.

 

site içi seo süreci

 

Örnek şemada görüldüğü üzere Site İçi Seo Optimizasyonuna başlamadan önce hedef kitlenize ve sitenin amacına uygun şekilde yapılandırılması gerektiğini görmektesiniz Seo süreçlerinin başını çeken bu yapılandırma her Seo Ajansının uyguladığı veya uygulaması gerektiği ilk yapı taşıdır.

 

Seo Tipleri hakkında detaylı makalemize göz atarak site içi Seo optimizasyonunuza yön verebilir veya Anlaşmış olduğunuz bir Seo Ajansı varsa bahsi geçen Seo süreçleri hakkında bilgi ve detaylı rapor isteyebilirsiniz. Bknz: Seo Tipleri

 

  1. Site Dışı Seo Çalışması

 

Site dışı Seo Çalışmaları Arama Motorlarındaki konumunuzu ve rakipleriniz ile kolayca rekabet içine girebilmeniz için Firmanızı, Ürününüzü veya Markanızı daha çok kullanıcıya veya kitleye ulaştırmanıza yarayan çalışma planıdır.

 

İkinci bölümün ikinci kısmı olan Site Dışı Seo Optimizasyonu yine yukarda ki şemada belirtilmiş olan dört aşamadan oluşmakta olup, Seo çalışmalarında en dikkat edilmesi gereken aşamadır. Yapılan çalışmaların geri alınması, yeniden düzenlenmesi gibi unsurlar tamamen Arama Motorlarının politikalarına bağlı olarak yapılmaktadır. Bu sebeple en küçük bir düzeltme için bile Arama Motorları ile iletişime geçmeniz size sadece zaman kaybettirmeyecek aynı zamanda Web Sitenizin de Arama Motorlarındaki sıralamasının gerilemesine sebep olacaktır.

 

Site Dışı Seo Çalışmaları sırasında Arama Motorları tarafından bazen geri dönülmesi çok zor cezalar uygulandığını bilmeniz de fayda var. Bknz: Backlink Analizi

 

Site Dışı Seo Süreci

 

 

Site Dışı Seo Optimizasyonu konusunda detaylı bilgi ve Seo Terimlerinin yer aldığı makalemize göz atmanızı ve Seo Çalışmaları Hakkında teknik konular hakkında bilgi sahibi olmanız web siteniz veya Seo Ajanları ile yapacağınız çalışmalar için faydalı olacaktır. Bknz: Site Dışı Seo Basit Seo Teknikleri 1

 

Site Dışı Seo Çalışmaları kullanacağınız Anahtar Kelimelerin arama hacmi ve zorluk oranına göre seviyeleri bulunmaktadır. Bu seviyelerin tamamlanması bazen bir ay bazen de bir yıl sürebilir Arama Motorlarındaki rakiplerinizi ekarte etmek ve liderlik koltuğuna oturmak için uzun uğraşlar ve emekler vermek gerekir en önemlisi de devamlılıktır.

 

Site Dışı Basit Seo Yöntemlerine örnek olarak aşağıda belirtilmiş olan listedeki çalışmalar yapılmaktadır. Ancak yukarıda altını çizerek belirtmiş olduğumuz gibi basit çalışmalarda olsa dikkat ederek yapılmalıdır.

 

  • Sosyal Medyanın Gücünden Faydalanın ve Tüm Sosyal Medya Platformlarında Korkmadan Etiket ve Hashtag ekleyerek Paylaşımlar yapabilirsiniz.
  • Backlink Çalışmalarınızı Forum, Blog, Haber Siteleri ve Firma Tanıtım Rehberleri Üzerinden Yapabilirsiniz Ancak bu aşamada backlink alacağınız sitelerin Domain ve Trust Scorlarını bilmenizde fayda var aksi durumda Arama Motorları Tarafından Cezalandırılmış Bir Siteden Link Almak Size Faydadan Çok Zarar Getirecektir.
  • Tartışma ve Yardım Platformlarına katılın örnek vermek gerekirse sektörünüz ile alakalı forumlara veya bloglara üye olarak fikirlerinizi paylaşın, sorunlara çözüm arayın ve kullanıcıları sitenize yönlendirin.

Yukarıda belirtilmiş olan Site Dışı Seo Çalışmaları için standart olarak kullanılan yöntemlerdir. En başta belirtmiş olduğumuz gibi işletme sahiplerinin bu kadar detayı bilmesi gerekmez ancak en azından fikir sahibi olursalar kendi seo çalışmalarını kolayca yapabilirler ve anlaşmış oldukları bir Seo Ajansı var Süreçleri anlayarak yakından takip edebilir.

 

Site içi ve Site Dışı Detaylı Seo Yöntemleri İçin Bknz: Web Tasarım ve Seo Yol Haritasi

Ne İstediğini Bilen Müşteri Kandırılması En Zor Müşteridir.

 

 

 

 

 

Adı Soyadı

×