Web Tasarım ve AMP

Ağustos 15 2019

Web Tasarım ve AMP

 

Web Tasarım Nedir?

 

Web tasarım, kişi ya da kurumları tanıtmak amacı ile internet tarayıcılarının görüntüleyebileceği biçimde hazırlanmış özel tasarımlardır. Kişi ve kurumların müşterilerini siteye çekmek ve kendilerini etkili bir şekilde tanıtmaları için iyi bir tasarım sayfası gerekmektedir. Günümüzde sunulan ve üzerinde çalışılan web tasarımlar, kullanıcıları yormadan daha minimaliz tasarıma ve kullanıcı dostu olmakla beraber, web sitesinde gezinmeleri için sadeleşmeyi tercih etmişlerdir. Web sitenizin tasarım ve görünümünü değiştirmeden, daha fazla ve kaliteli ziyaretçiyi web sitenize çekebilmeyi; arama motoru optimizasyonu ile sağlayabilirsiniz. Optimize edilerek oluşturulmuş web sayfaları ile arama motorlarında ilk sıralarda yer almanız mümkün olabilir. Bir web tasarımında web sitesinin kalitesini belirleyen önemli unsurlar bulunur. İlk etapta görsel olarak dikkati çeken unsurlar yanında içerik, özgünlük ve güvenlik gibi noktalar web site kalitesini etkileyen önemli özelliklerdir. Projelendirme, grafik tasarımı, HTML veya CSS kodlama sonrası web tasarımı tamamlanır.

 

Web Tasarımın Olmazsa Olmazları

 

Hız, günümüzde teknoloji ile haşır neşir olan insanların çoğu hıza çok önem vermekte. Yapılan araştırmalara göre site kullanıcıları girdikleri sayfanın açılma süresi 6 saniyenin üstünde ise sayfanın açılmasını beklemeden başka sitelere yöneliyorlar. Bu yüzden hız site için büyük önem arz ediyor. Konu hız olunca Amp Teknolojisi devreye giriyor. Amp, mobil web sayfalarının daha hızlı ve akıcı bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Mobil sayfalarda Amp Teknolojisini kullanmak kullanıcılara hız anlamında büyük kolaylık imkânı tanıyor.

 

Zengin İçerik, sitede vermek istediğiniz bilgiyi detaylı ve anlaşılır olarak sunmak, görsel tüm materyallerden faydalanmak sitenize içerik olarak zenginlik katacaktır. Sitenize giren ziyaretçiler aradıkları ya da ilgilendikleri bilgiye ulaşmış olacak ve size daha uzun süreli bir ziyaret derinliği sağlayacak bu sayede sizde diğer benzer sitelere karşı bir üstünlük sağlamış olacaksınız. Bütün bu sebeplerden dolayı zengin ve doyurucu ve aynı zamanda doğru içerikler ve zengin görseller size ayrıca bir katkı sunacaktır.

 

Sadelik, ulaşılabilirlik açısından sitenin sadeliği ve basitliği bir çözüm oluşturuyor. Sitede kullanıcıların kafasını karıştırmamak ve aradığı şeyi daha hızlı bulmasını sağlamak için sitedeki renk kombinasyonlarına, sade ikonlar ve yazılar kullanılmalıdır.

 

Kolay Kullanım, kullanıcıların sitede pratik bir şekilde dolaşması ve aradığı maddeyi bulma konusunda kolaylık sağlamalıdır. Eğer hazırladığınız site kullanıcı dostu, sade ve pratik olursa siteye etkileşim daha çok olur ve daha fazla kullanıcı çeker.

 

Amp Nedir?

 

Amp, “Accelerated Mobil Pages” yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamını taşır. Mobil web site sayfalarının normale göre daha hızlı ve daha akıcı açılıp kullanılmasını sağlar. İnternet sayfalarını Google´ın önbelleğinde saklayıp kullanıcıların daha hızlı erişmesine katkıda bulunur. 2015 yılında Google´ın desteğini almasıyla beraber gitgide kullanımı artmıştır. Sürekli kendini güncelleyen Google, bu güncelleme ile mobil site kullanımı daha kullanışlı hale getirmeyi hedeflemekte. Eğer bir siteye girmeden önce site isminin yanında şimşek işareti var ise o sitede Amp teknolojisini kullanılmış diyebiliriz. Google Amp Projesi´nin geliştirilme amacı, internet adresleri için salt okunurluk ve saf hız ortamı oluşturmaktır. Amp Projesi, kodlar ile oluşturulmuş sayfaları ön belleğe alarak her ziyaretçiye siteyi anlık olarak önbellekten sunar. Amp kullanımı ile birlikte ziyaretçileriniz mobil sayfalarınıza hızlı bir erişim sağlayabilir. Web sitenizde Amp versiyonunun avantajı temel tasarım ilkelerine uygun bir görünümde ve ön planda okunabilirlik olan zengin içerik sunmasıdır. AMP site hızını etkileyen Css ve JS kullanımını sınırlayarak hız deneyimini maksimuma çıkarmayı hedefler. Hız önemli bir Seo kriteri olmakla birlikte zamanla AMP arama motoru optimizasyonu için de olmazsa olmaz bir uygulama haline gelecektir. Bu nedenle Amp ‘yi şimdiden kullanmaya başlamanızı öneriyoruz. Google Amp ‘nin dezavantajı ise getirdiği kısıtlamalardır. Popup´lar açılmaz, canlı destek, iletişim formu gibi JS dosyalarını Amp versiyonunda çalıştıramazsınız. Ancak hız artışı için bu kısıtlamalar gereklidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra Amp sayesinde veri işaretleyiciyi etkin bir şekilde kullanabilir sayfalarınızın arama sonuçlarında detaylı bir şekilde sunulmasını sağlayabilirsiniz.

Adı Soyadı

×