UX Design ve Web Tasarım

Haziran 30 2018

UX Design ve Web Tasarım

 

 

Web Tasarım ve UX Design

 

UX Nedir ?

 

UX İngilizce açılımı User Experience olan bu kelimenin Türkçe karşılığı Kullanıcı Deneyimi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle Web Tasarım alanında kullanıcıların internet siteleri ile daha çok etkileşimde bulunması, aradığını kolay bulabilmesi gibi tamamen ziyaretçi odaklı geliştirilen Web Site Tasarımını kapsamaktadır.

 

 

UX Design Nedir ?

 

İngilizce açılımı User Experience Design olan bu kelimenin de Türkçe karşılığı Kullanıcı Deneyimi Tasarımıdır, Web Sitelerinin, Mobil Uygulama ve Aplikasyonların tamamen kullanıcı memnuniyetini hedef alarak geliştirilen tasarımlardır diye biliriz.

 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

 

UXD Kullanıcı Deneyimi Tasarımı hakkında örnekler ile ilerlemek daha akılda kalıcı ve verimli bir bilgi paylaşımı olacağından UXD Kullanıcı Deneyimi Tasarımı hakkında sizlere örnekler vereceğiz.

 

Örnek: Bir E-Ticaret sitesinden aracınız için  kar lastiği alacaksınız siteye girdiniz ürün ve fiyatı sizi tatmin etti ürünü sepete eklediniz ve karşınıza bir öneri penceresi açıldı “ Kar Lastiği Alan Kullanıcıların Çoğu Ek Olarak Buz Çözücü ve Cam Suyu da alıyor ve fiyatı şu kadar “

 

Yukarıda bahsi geçen örnekte ürün hedef kitlenizin alacağı ürünleri web siteniz de sergilerken kullanıcılara bu ürünle beraber en çok satın alanın ürünü göstermek UX Kullanıcı Deneyimi çalışmasına girer. Sadece web sitelerin de değil çevremize baktığımız da her yerde rahatça görebileceğimiz UXD Çalışmaları vardır  Marketler ‘ de ATM ‘ de Cep Telefonlarımız ‘ da ve Televizyonumuzun Kumandasın ‘ da hatta araçlarımız ‘ da.

 

Yine örnek vermek gerekirse Araçlarımızdaki otomatik yağmur sensörü , Park Sensörü, hatta ATM ‘ de kaç tl para çekmek istediğimizi öneren sistemler gibi 50 tl , 100 tl , 200 tl , 500 tl, gibi kısaca kullanıcının bir sonraki adımını düşünerek onu memnun edip işlemlerini kısa sürede tamamlamasını sağlamak bir UX Kullanıcı Deneyimidir.

 

 

UXD Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

 

Web Site Tasarımınızın sadece görsel tasarım anlamın da değil aynı zaman da kullanıcıların web siteniz de daha çok zaman geçirmesi, ürün veya vermiş olduğunuz hizmetler hakkın da bilgilere hızlı ve detaylı olarak ulaşması bir UXD Web Site Tasarımını kapsar. Kullanıcıların dikkatini ve ilgisini çekecek,  ürün ve hizmetleri ön planda tutan kurumsal bir UX web sitesi ile UX Tasarıma sahip olmayan bir site arasında,  ziyaretçinin sitenizi hemen terk etmesi gibi büyük bir uçurum vardır.

 

Özellikle E-Ticaret ile uğraşan işletmeler için UX Kullanıcı Deneyimi bu konuda çok önemli olduğundan ayrıca Kurumsal İşletme Sahipleri içinde markalaşma ve prestij yolunda ilerlemenin en büyük adımı UXD uyumlu Web Site Tasarımıdır.

 

Arama Motorlarının özellikle Google ‘nin çok önem verdiği Ux Kullanıcı Deneyimi sayesinde arama motorlarındaki sıralamanız buna bağlı olarak belirleniyor diyebiliriz. Kullanıcıların web sitenizin iç açıcı renklerin den tutun, aradığı ürünü kolayca bulmasına kadar geçen her süre ve site içinde gezilen sayfalar bir UXD Kullanıcı deneyimini teşkil eder bu sebeple UX Uyumlu Web Tasarımlar direk kullanıcı hedefli olarak tasarlanır.

 

Gelişen teknoloji ile beraber artık arama motorları Google başta olmak üzere geliştirilen web sitelerin Mobil ve Seo Uyumlu Web Site Tasarımlarına ve UXD kullanıcı dostu tasarımlara çok değer verdiğini sosyal medyalar aracılığı ile birçok kez duyurdular. Artık masaüstü bilgisayarların yerini alan mobil cihazlar dünya nüfusunun yüzde 62.7 ‘ oluşturması ve 4.77 milyar kullanıcının aktif olarak cep telefonu kullanmasından kaynaklı olarak , özellikle mobil tarafında UXD Kullanıcı Deneyimi Tasarımlarını geliştiren işletmeleri arama motorların ‘ da neredeyse uçuruyor diyebiliriz.

 

Web Site Tasarımı veya E-Ticaret siteleri yaptırmayı düşünen bireysel veya kurumsal işletme sahiplerinin yukarıda Belirtilen Özellikleri göz önüne alarak bu yolda ilerlemeleri çok daha doğru olacaktır.

 

Unutmayın Gelişen Teknolojiye Ayak Uydurmak Koşmaya benzer rakipleriniz yürürken siz koşun !.

 

  

 

Adı Soyadı

×