Site Dışı Basit Seo Teknikleri 1

Haziran 24 2018

Site Dışı Basit Seo Teknikleri 1

 

 

 

Her işletme sahibi ve bireysel kullanıcıların dijital dünyada var olmak ve arama motorlarında üst sıralarda yer alarak işlerini büyütmek , ziyaretçi sayısını yükseltmek gibi hedefleri vardır.

 

 

Bu hedeflere ulaşmanın iki farklı yolu vardır, yüksek bütçeler ile Adwords reklamları vermek veya düşük bütçeler ile Seo yaptırmak gibi ancak, yüksek paralar ödeyerek arama motorlarında yükselmek yerine daha düşük bütçeler ile  yavaş yavaş ve kalıcı olarak arama motorlarında yükselmeyi tercih eden kullanıcıların sayısı çok fazladır.

 

 

Bu sebeple özellikle google arama ağı küçük ve orta ölçekli işletmelerin tercih ettiği Seo çalışmaları ile belirlenen Anahtar Kelimeler, Site İçi Seo Optimizasyonu ve rakip analizleri sayesinde kısa zamanda arama motorların ‘ da yükselerek dijital medyadaki kurumsal kimliğinize yön verebilirsiniz. Web Siteniz için öncelikle web sitenizi optimize etmek ve akabinde site dışı seo çalışmalarına yönelmeniz en doğru seo yöntemlerinden biridir.

 

 

Eğer web siteniz ‘de site içi seo çalışmaları yapmadıysanız veya eksik olabileceğini düşündüğünüz bilgiler varsa mutlaka aşağıda yer alan makalelerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Site İçi Seo Optimizasyonu 1

Site İçi Seo Optimizasyonu 2

Seo Uyumlu Web Tasarım Özellikleri

 

 

Site Dışı Seo Tekniklerini bir Seo Uzmanı veya Kurumsal Seo Ajansı tarafından yapılabileceği gibi kendi kendinize yapabileceğiniz Basit Seo Teknikleri de vardır. Ancak Seo Çalışmaların ‘ da esas olan doğru teknikler ve legal yöntemler ile yapılan seo çalışmaları sayesinde başarıyı yakalayabileceğinizi unutmayın.

 

 

Ayrıca İleri Seviye Seo Çalışmalarında mutla bir Seo Ajansından veya Seo Uzmanından Destek almanız gerekmektedir, Aksi durumda web siteniz için yapacağınız çalışmaların faydası olacağı gibi web sitenize zararı da olacaktır. Bu sebeple Web Sitenize zararı olmayan ve kendi kendinize kolayca yapabileceğiniz Basit Seo Tekniklerini sizlerle paylaşacağız.

 

Terimler ve Kısa Açıklamalar

 

 • Site Dışı Seo Nedir ?

 

Web sitenize müdahale etmeden tamamen dış kaynaklardan faydalanarak, web sitenizi arama motorlarında yükseltmeye yarayan destekleyici çalışmalardır.

 

 

 • Backlink Nedir ?

 

Farklı sitelerden internet sitenize almış olduğunuz linklerdir, Kısaca Forum ve Haber siteleri gibi internet siteleri aracılığı, kendi internet sitenize yapılan link yolu ile yapılan Köprü görevi gören link bağlantılarıdır.

 

 • Backlink Çeşitleri

 

İki farklı Backlink çeşidi vardır biri text “ Metin/Yazı “ şeklinde alınan Backlink çeşidi diğeri Görsel Backlink “ Resim “ olarak alınan Backlink çeşididir.

 

 • Toxic Backlink

 

Domain ve Güven Puanı düşük olan web sitelerdir, genelde paravan sitelerden oluşur ve  içerikleri kopya olup kullanıcılara zarar verecek bilgi hırsızlığı, virüs ve  illegal yazılımlardan  oluşan web sayfalardır. Ayrıca internet sitelerin den aldığı zararlı Backlinkler sebebi ile spam flitrelerine takılmış olan web sayfalarını kapsamaktadır.

 

 • Site Dışı Basit Seo

 

Öncelikle herkesin bildiği üzere genelde dış seo çalışmalarında Backlink stratejisi uygulanır, uygulama olarak ne kadar doğru olsa da teknik olarak çok dikkatli yapılması gereken bir yöntemdir. İnternet sitelerin ‘ den Backlink almadan önce Backlink alacağınız internet sitesinin, sektörünüz ile alakalı olması,  Domain Score ve Trust Score Puanları yüksek sitelerden Backlink alınması arama motorları tarafından çok önemlidir ! .

 

Bu sebeple Backlink alacağınız internet sitesini bulduktan sonra sitenin domain puanı ve Güven puanlarını sorgulamanız gerekmektedir. Aksi halde ,  Domain Score ve Trust Score  Puanları düşük sitelerden alacağınız Backlinkler sitenize virüs etkisi yapacak ve hastalığını sizin sitenize de bulaştıracaktır. Sizi Backlink aracılığı ile referans gösteren siteler arama motorlarında yükselmenize veya gerilemenize sebep olacaktır.

 

 • Alan Puanı Nedir ? ( Domain Score )

 

Bu bir metrik hesaplama olup,  ( 0 ‘dan 100’ e) kadar hesaplama mantığı ile çalışmaktadır, bu alana işaret eden bağlantıların kalitesine ve hacmine dayanır, skor ne kadar yüksek olursa alan puanı da o kadar yüksek olur, alan adı puanı Google PageRank  ile aynı şekilde hesaplanır, bu sebeple alan puanı yüksek sitelerden backlink almanız önemlidir.

 

 • Güven Puanı Nedir ? ( Trust Score )

 

Bu metrik hesaplama ise belirli bir alanın 100 puanlık bir değerlendirme ölçeği kullanarak güvenilirliğini ölçer ( Düşük güvenilirliği olan siteyi 0 ‘ ile yüksek güvenilirliği olan siteyi 100’ le) hesaplar ve güvenilen sitelere gönderilen Backlinklerin sayısına dayanır.

 

Bilgi: Bir sitenin domain puanı , güven puanından önemli ölçüde düşükse bu durumun yapay olarak şişirildiğine işaret eder ve bu tür sitelerden gelen Backlinkler Google cezalarını tetikleyebilir.

 

 • Backlink Domain ve Güven Puanı Sorgulama

 

En yakın ve doğru sonuçlara ulaşmak için semrush backlink denetimini kullanabilirsiniz, yazılımın ücretsiz versiyonu kısıtlı olup dilerseniz 7 günlük deneme sürümünü ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 

 

Domain Score ve Trust Score nedir

 

 

 • Çapa Nedir

 

Backlink köprü ismi olup, kısaca Backlink alacağınız sitelerden kendi siteniz için oluşturacağınız Backlinkin adı örnek vermek gerekirse “ 2010 Yılında Kurulmuş Olan İstanbul Web Tasarım Firmamız … ”  örnekte belirtilen kelimeler arasında web tasarım kelimesini bold (kalın Karakter) yaparak bu kelimenin anahtar kelime olduğu vurgulanmıştır, anahtar kelimeniz aracılığı ile sitenize vereceğiniz link ismi arama motorları tarafından çapa olarak algılanır aynı zamanda arama motorları tarafından da yaptığınız işi, sektörü veya ürünü daha kolay algılamasına yardımcı olmaktadır.

 

 • Çapa Kullanımı

 

Çapalar txt yazı , metin ve görsel resimlerden oluşabilir, görsel ve resim olarak çapa kullanmak istediğiniz de , bu görsellere alt resim etiketi isimleri vermeniz gerekmektedir. Dolayısı ile bu biraz daha uzun bir yol olduğundan kullanıcılar genelde Txt yazı , metin çapaları kullanırlar.

 

Backlink alacağınız web sitelerini belirledikten sonra bu sitelerde paylaşacağınız resim veya tanıtıcı makale paylaşımlarınız ‘ da çapa kullanabilirsiniz, genel de forumların site tanıtım bölümlerin de kullanılmakta olup, önemli olan sizinle aynı sektörde bulunan siteler den Backlink almaktır, yukarıda belirtilen Domain Score ve Trust Score değerlerini göz önüne alarak da yabancı kaynaklardan  Backlink de alabilirsiniz.

 

 • Aktif Sosyal Medya Kullanımı

 

Web Sitenizi arama motorlarında yükseltmek için gerekli olan organik trafiğe ulaşmanıza en büyük yardımı sağlayacak olan sosyal medya kullanıcılarıdır, bu sebeple sosyal medyanın gücünden faydalanmak gerekir ve işletmeniz adına sosyal medya hesapları açmanız ve aktif olarak bu hesapları kullanmanız gerekmektedir, sosyal medyanın gücünden mümkün olduğunca fazla faydalanmalısınız.

 

 • Yükselmek İçin Sosyal Medya

 

Sosyal Medya hesaplarınız ‘ da internet siteniz de yayınladığınız bir ürünü, makaleyi veya duyurunuzu paylaşın ve paylaşımlarınız ‘ da etkili dikkat çekici görsel resimler kullanın, ek olarak müşteri potansiyeli olabilecek sektörleri ve kullanıcıları hedef alarak paylaşımlar yapın

 

 • Hashtag Kullanımı

 

İnternet sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve arama motorlarında yükselmek için gerekli trafiğe ulaşmanıza yardımcı olacak kullanıcılara ulaşmanız gerekmektedir. Bu sebeple çoğu sosyal medya platformun da bulunan hashtag kullanımı hedef kitlenizi ve potansiyel müşterilerinizi bulmanız da  size yardımcı olacak en büyük araçtır.

 

Sosyal Medya hesaplarına göre farklılık gösteren hashtag kullanımı “ # “ etiketi eklenerek kullanır, örnek vermek gerekirse İstanbul geneline mobil oto servis hizmeti veriyorsunuz ozaman hashtag etiket kullanımlarınız bu şekilde olmalıdır. “ #istanbul #otoservis #mobiloto #otobakim #otoservis #otomotiv #araba  “ şeklinde olmalıdır, hem İstanbul’  daki kullanıcıları , hemde araç sahiplerini ve oto servis arayan kullanıcıları hedeflemiş olursunuz,  sosyal medya hesaplarınızı aktif ve etkili kullanmak arama motorlarındaki sıranızı yükseltmenizde etkisi çoktur.

 

 • Makale Paylaşımları

 

Forumlar ve Tanıtım siteleri aracılığı ile alacağınız backlinkler için paylaşacağınız tanıtım yazılarınız 300 kelimeden fazla olmalıdır minimum 400 ve 500 kelimelik tanıtıcı makaleleriniz ‘ de en fazla 3 adet anahtar kelime kullanmalısınız, ayrıca anahtar kelimelerinizi mümkün olduğunca ana sayfalara değil iç sayfalara yönlendirmeye çalışmalısınız, ziyaretçilerinizin sitenizden hemen çıkma oranını düşürmek için dikkat çekici ürünler ve bilgilendirici konulara sitenizde yer verin.

 

 • Arama Motorları Kaydı

 

Web Sitenizi arama motorlarına kayıt edin, özellikle web sitenizin kullanıcıların karşısına çıkmadığı durumlarda ve arama motorlarının sitenizin varlığından haberdar olması için gerekli bir çalışmadır. Google , Yahoo , Bing , Aol , Ask , gibi arama motorlarının da kayıt işlemlerinizi yapabilmeniz  için aşağıda belirtilen  linklere tıklayarak kaydınızı yapabilirsiniz.

 

 

 

Adı Soyadı

×