Seo Nedir Ve Seo Nasıl Yapılır ?

Kasım 20 2019

Seo Nedir Ve Seo Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir ?

merak ettiniz ve Arama Motorlarında aratarak bu yazımıza ulaştınız belki de onlarca makale okudunuz ama yazılanlardan bir şey anlamadınız şimdi size en ince detaylarına kadar akılda kalıcı ve şemalar ile SEO Nedir ve SEO ‘nun ne olduğu hakkında sizleri kolay yoldan bilgilendireceğiz ve bu makalemizi okuduktan sonra artık başka siteler gezmeyeceksiniz : )

 

SEO Nedir ?

SEO Bir Arama Motoru Optimizasyonudur  yani Google , Yandex, Bing gibi Arama Motorlarında İnternet Sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmaların tamamına verilen isimdir.

SEO kelimesinin İngilizce karşılığı ve açılımı Search Engine Optimization ‘dur kısaltılmış hali SEO ‘dur

Arama Motorlarının sürekli olarak yaptığı Algoritma ve Çekirdek güncellemelerini yakından takip ederek geliştirilen SEO çalışmaları ile Arama Motorlarında İnternet Siteniz daha iyi konum ve sıralamalar elde edebilir ve İnternet Sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

 

SEO Amacı Nedir ?

SEO yukarıda bahsedildiği üzere İnternet Sitenizin Arama Motorlarındaki sıralamasını ve konumunu optimize ederek doğal ve organik ziyaretçi akışı ile Arama Motorlarında yükselmesini sağlayan bir çalışmadır.

 

İÇİNDEKİLER

 

1. SEO Nedir ?

2. Arama Motoru Algoritması

3. Anahtar Kelimelerin Seo İçin Önemi

5. Seo Uyumlu Web Site

6. Site İçi Seo Optimizasyon Nedir

7. Site Dışı Seo Optimizasyon Nedir

8. Backlink Nedir ?

9. Seo Teknikleri Nedir

 

Seo Nedir ?

SEO kısaca Arama Motorlarının belirlemiş olduğu standartlara İnternet sitenizin uygun hale getirilmesini ve Arama Motorlarında doğal ve organik yollar ile yapılması gereken site dışı bazı çalışmaları kapsar, iki ayrı koldan oluşan SEO Çalışmalarına, Site İçi Seo Optimizasyonu ve Site Dışı Seo Optimizasyonu Denir.

Arama Motorlarının belirlemiş olduğu kurallara uymanızın istenmesindeki amaç yaptığınız işi , sektörünüzü, hizmetinizi , ürününüzü , markanızı ve hizmet bölgenizi gibi önemli kriterleri daha iyi anlaması ve ziyaretçileri en iyi ve doğru bir şekilde internet sitelerine yönlendirmesidir.

 

Arama Motoru Algoritması Nedir ?

Arama Motorlarının gelişen ve değişen Teknolojiye uygun olarak Arama Motorlarında yaptığı değişikliklere Algoritma güncellemesi denir. Yapılan bu değişiklikler İnternet sitelerini doğru ziyaretçilere göstermek ve aradıkları bilgi veya ürünlere kolayca ulaşmasını sağlamak amacı ile yapılmaktadır.

Bu güncellemelerden etkilenen internet siteleri Arama Motorlarındaki itibarını ve konumunu kaybedebilir veya daha iyi bir konuma gelebilir ve bu dalgalanmayı tetikleyecek bir çok faktör var bunlardan bazıları internet sitenizde bulunan içeriklerin yaptığınız iş ile aynı olmaması , internet sitenizde kullandığınız anahtar kelimeler ile ürünlerin birbiri ile alakasız oluşu, yada illegal yollar ile internet sitenize ziyaretçi akışı sağlamak gibi, buna benzer davranışlar yada hataları olan internet siteleri Arama Motoru Botları tarafından tespit edilerek, kalıcı ve geçici cezalar ile karşılaşabilir.

 

 

Anahtar Kelimelerin SEO İçin Önemi

Anahtar Kelimeler bir internet sitesinin olmazsa olmazıdır bir benzetme yapmak gerekirse Anahtar Kelimelere diplomamız diye biliriz Arama Motorlarına internet sitenizin ne işle uğraştığını, neler yaptığını, ne sattığını söyleyen kelimelerdir. Bu sebeple yaptığınız iş veya sattığınız ürün ile anahtar kelimeleriniz doğru orantıda olmalı

Anahtar kelime tercihlerinizi yaparken de aklınıza gelen onlarca Kelimeyi kullanmamalısınız Anahtar Kelime Kullanımında 4 maddeye dikkat etmeniz gerekiyor.

 

1. Arama Hacmi

2. Alaka Düzeyi

3. Sıklık Oranı

4. Anahtar Kelime Sayısı

 

     Arama Hacmi bir anahtar kelimenin Arama Motorların ‘da ne sıklıkla aratıldığını ifade eder örneğin “ Bilgisayar “ Arama Motorlarında oldukça büyük bir rekabet düzeyi vardır bu sebeple bu Anahtar Kelimeyi kullanmak yukarıda belirtilen diğer maddeler orantılıdır.

 

Ancak bu anahtar kelimeden anlaşılacağı gibi kullanıcı Bilgisayar ile alakalı bir resim veya bilgi arıyor yani Bilgisayar satın almak istemiyor dolayısı ile dönüşümü olmayacak bir anahtar kelime olduğunu anlıyoruz.

Fakat “ Bilgisayar Fiyatları “ olarak aratılmış bir kelimeden anlaşılacağı üzere yeni bir Bilgisayar almak isteyen bir kullanıcı fiyat araştırması yapıyor dolayısı ile sizin de bir E-Ticaret siteniz varsa veya Bilgisayar satışı yapıyorsanız kullanmanız gereken anahtar kelimeniz bu olması gerekiyor.

 

      Alaka Düzeyi adından da anlayacağınız üzere Anahtar Kelimeleriniz ile vermiş olduğunuz hizmet , sattığınız ürünler veya içerikleriniz ile aynı olmalı ve Anahtar Kelimeler Arama Motorundaki aramalar ile de örtüşmeli. Bilgisayar Fiyatları kelimesinin karşılığı olarak internet sitenizin içeriklerinde,  Sayfa Başlıklarınızda, Sloganlarınızda , Anahtar Kelimelerinizde , Ürünlerinizde  Bilgisayar Fiyatları geçmeli dolayısı ile Web Sitenizde kullanacağınız Anahtar Kelimeler içerikleriniz ile alakalı olmalı.

 

     Sıklık oranı Anahtar Kelimelerinizin İnternet Siteniz de ne kadar sıklıkla kullandığınız ile alakalıdır Bilgisayar Fiyatları kelimesini örnek alalım internet siteniz bir iki defa kullandıysanız Arama Motorları internet sitenizin bu kelime ile çok alakalı olmadığını anlayacaktır veya çok fazla kullandıysanız da internet sitenizi spam veya Arama Motorlarını manipüle etmeye yönelik bir hareket yaptığınızı düşünmesine sebep olacaktır.

Bu sebeple hayatın doğal akışına uygun olmayacak şekilde Anahtar Kelimeler kullanmanız yanlış olacaktır insanlar yazdığınız bir yazıyı okurken içinde ne kadar çok Anahtar Kelime Kullandığınızı hissetmemeli akıcı ve doğal içerikler üretmelisiniz, Keza ürünleriniz veya vermiş olduğunuz hizmetler içinde bu geçerlidir.

Arama Motorları için değil ziyaretçiler için içerik girmelisiniz kısaca Arama Motorlarında aratılan bir kelimenin karşılığı olmalı internet siteniz, alaka düzeyi yüksek, kelime sıklık oranı ideal ve doğru Anahtar Kelimeler kullanılmış olmalıdır.

    

   Anahtar Kelime Sayısı yaptığınız işe ve hizmete veya bulunduğunuz konum  ve sektöre göre değişebilir Arama Motorları bu konuda net bir Anahtar Kelime sayısı belirtmemişlerdir. Ancak bu demek olmuyor ki internet sitemizi Anahtar Kelime çöplüğüne çevirelim. Bu sebeple Anahtar Kelimelerimizi abartmadan ziyaretçileri hedef alacak şekilde kullanmalıyız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere eğer Bilgisayar Satışı yapıyorsanız Bilgisayar değil Bilgisayar Fiyatları, Ucuz Bilgisayar, Toplama Bilgisayar gibi kelimeler kullanmalıyız ve Anahtar Kelimeleri seçerken kendinizi bir müşteri olarak düşünün ve Anahtar Kelimelerinizi bu şekilde belirleyin. Bknz: Doğru ve Basit Anahtar Kelime Seçimi

 

SEO Uyumlu Web Site Tasarımı

Web Sitelerin SEO ‘ya ihtiyacı olduğu kadar SEO ‘nun da Web Sitelere ihtiyacı vardır bu sebeple Seo Uyumlu Olmayan bir Web Site Tasarımı ile çok fazla ilerleyemezsiniz gelişen ve değişen Teknolojiye ayak uydurmak için internet sitenizin bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Dünya nüfusunun neredeyse %70 akıllı telefon kullanıyor ve Ticaretin %62 ‘si Dijital Platformlarda yani İnternet üzerinden gerçekleşiyor, örnek vermek gerekirse insanlar artık araba almak için araba pazarlarını gezmiyor yada ev kiralamak için sokak sokak dolaşıp kiralık ev aramıyor günümüzde yediğimiz yemek, evimize aldığımız bir eşya veya bir kol saati bile internet den sipariş ediliyor kapımıza kadar geliyorken bu büyük değişim ve gelişimi görmezden gelmeniz iflas bayrağını çekmeniz demektir.

 

Bu sebeple Dijital Platformlarda var olmak ve rekabet edebilmeniz için dünya devi olan Arama Motorlarının standartlarına daha doğrusu belirlemiş oldukları şartlara uymanız gerekiyor. Bunun için sadece SEO yaptırmak yeterli olmuyor. Örnek vermek gerekirse yıkılmaya yüz tutmuş eski bir ahşap binanın üçüncü katında oturduğunuzu düşünün ve bu eve ne kadar daha eşya sokabilirsiniz, eşyanız var ama yıkılacak korkusu ile eve eşya sokamıyorsunuz SEO da böyledir sadece SEO Tek başına yeterli değildir. SEO ‘yu kaldıracak ve destekleyebilecek bir yapıda olması gerekiyor, Kısaca Seo Uyumlu Web Sitenizin ’ de olması gerekiyor. Bknz: Seo Uyumlu Web Site Tasarımı Özellikleri

 

 

 

Site İçi Seo Optimizasyonu Nedir ?

Site içi Seo Optimizasyonu İnternet sitenizin Arama Motorları ile uyumlu hale getirilmesini kapsamaktadır Ancak bunun için internet sitenizi yaptırırken Seo Uyumlu Web Site Tasarımı olarak yaptırmanız veya biraz kod bilmeniz gerekmektedir. Seo Uyumlu bir Web Siteniz yoksa bazı alanlara elle müdahale etmeniz gerekebilir.

 

Site içi Seo Optimizasyonu internet Sitenizin Anahtar Kelimeleri, Sayfa Başlıkları, Site Açıklamaları, H1, H2 ,H3 Tağlarının yapılandırılması, Google Seach Consol hatalarının giderilmesi, Mobil Uyum , Hız ve Performanslarının ölçülmesi ve Yaptığınız iş veya sattığınız ürünler ile alakalı olarak yeniden yapılandırılarak düzeltilmesini kapsamaktadır.

 

Ayrıntılı olarak incelemek gerekirse onlarca büyük, küçük maddenin tek tek incelenmesi ve Web Sitenizin Seo Uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan bazılarını kolayca kendiniz yapabileceğiniz gibi bazı maddeleri de SEO Uzmanı ve Kurumsal Web Tasarım Firmasından destek alarak yapmanızda fayda var. Site içi Seo Hakkında size yardımcı olacak bu makalemize göz atınız Bknz: Site İçi Seo Optimizasyonu

 

Site Dışı Seo Optimizasyonu Nedir ?

Site dışı Seo Optimizasyonu adından da anlaşılacağı üzere Web Sitenizin dışında yani Arama Motorlarında ceyran eden bir konudur. Buradaki ince detay İnternet Sitenizi dışardan besleyen zararlı ve faydalı unsurlardır.

 

Site Dışı Seo Tekniklerinin temelini oluşturan BACKLİNK internet sitenizi dışardan destekleyerek faydası olacağı gibi zararı da vardır eğer doğru yerlerden backlink alınmazsa Bknz: Backlink Analizi

 

İnternet Sitenize almış olduğunuz backlink sayesinde o internet sitesi size referans olmuş ve internet sitenizin otoriterine güvenmiş sayılacaktır dolayısı Arama Motorlarındaki itibarını sizin internet siteniz ile paylaşmış olacaktır. Sadece backlink değil aslında Sosyal Medya Paylaşımlarınız, Google reklamlarınız, Toplu Mail ve Toplu Sms gibi tüm reklam ve pazarlama operasyonları birer Site Dışı Seo Optimizasyonudur. Temeldeki amaç internet sitenizi Arama Motorlarında yükseltmekse internet sitenize bu kanallardan gelen her organik ziyaretçi sizin Arama Motorlarındaki sıralamanıza olumlu yönde etki edecektir.

 

Bu nedenle sadece Backlink algısını yıkarak diğer alanlarada yönelmeli ve internet sitenize doğal ve organik yollardan ziyaretçi akışını sağlamalısınız bunu internet sitenizdeki dikkat çeken bir yazıyı veya indirimde olan bir ürünü paylaşarak veya tanıtımını yaparak da sağlayabilirsiniz.

 

Backlink Nedir ?

Backlink Türkçe karşılığı geri bağlantı olan bir terimdir ve Site Dışı Seo Çalışmalarının temelini  oluşturur, kısaca tanımı farklı web sitelerinden internet sitenize link çıkışı yapmaktır. Örneğin bir ürünü veya yazınızı başka bir sitede paylaşarak o siteyi ziyaret eden kullanıcıları kendi sitenize yönlendirmek ve ek olarak o sitenin otoriterini yani Arama Motorları tarafından verilen Güveni/Güvensizliği paylaşmaktır.

 

Eğer Backlink aldığınız bir internet sitesi Arama Motorları tarafından Spam, Düşük Otoriter, Zararlı veya Güvensiz olarak belirlenmişse o siteden alacağınız Backlinkin faydası olmayacağı gibi zararı olacaktır. Kısaca hastalığını sizin sitenize de bulaştıracaktır bu sebeple backlink almadan önce internet sitesinin analiz edilmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz linke tıklayarak nasıl analiz yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Aynı zamanda daha önceden bilinçsizce almış olduğunuz backlinkler varsa yine aynı link üzerinden zararlı backlinkleri nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

SEO Teknikleri Nedir ?

Seo Çalışmaları genelde birkaç tekniğe bağlı olarak yapılır, ancak bu teknikler her zaman her site için doğru olmaz Seo çalışmalarına başlamadan önce mutlaka Web Sitenize Seo Analizi yapılmalıdır aksi halde kaş yapayım derken göz çıkartabilirsiniz.

 

Sizin veya bir Seo Firması aracılığı ile yapılmış olan seo çalışmalarını internet sitenizin konum ve sıralamalardaki dalgalanmasına veya Google Seach Consol üzerinden bakabilirsiniz. Seo Tekniklerinden Bazılarından bahsetmiştik ancak sıralamak gerekirse bazı Seo Teknikleri aşağıdaki gibidir.

 

  • Site İçi Seo
  • Site Dışı Seo
  • Bölgesel Seo
  • Kurumsal Seo
  • E-Ticaret Seo
  • Kitle Seo
  • Basit Seo

 

Yukarıda sıralanmış 5 farklı Seo tekniği ne kadar kulağa aynı gelse de çalışma prensibi olarak farklıdır bunlardan bizi Marka değerinizi yükseltmek için yapılan SEO Çalışması diğeri ise E-Ticaret sitenizdeki ürünler için yapılan SEO Çalışması kimi kategori bazlı, kimi ürün bazlı, hatta Site İçi Seo çalışmaları Web Sitenizdeki sorunları gidermek için kullanılabilir veya Site Dışı Seo Çalışması yaparken de sadece Ürün bazlı çalışmalar yürütebilirsiniz Bknz: Seo Tipleri

Adı Soyadı

×