Sanallaştırma Nedir ?

Kasım 26 2019

Sanallaştırma Nedir ?

Sanallaştırma Neden Önemli ?

 

Günümüz teknolojisinde işletmelerin sürekli gelişen ve değişen Teknoloji çağına ayak uydurması gerekmekte olup, Teknolojinin getirdiği kolaylıklar gibi aynı zamanda bu teknolojinin kötü kullanımı, güvenlik açıkları, donanım kaynaklarının yetersizliği ve alt yapı yatırım maliyetlerinin yükselmesi gibi bir takım ihtiyaç ve sorunları 'da beraber getiriyor olmasıdır.

Bu sebeple işletmelerin veriye olan erişimi, veri güvenliği ve sürdürülebilirliğin artması için farklı IT çözümlerini kullanması artık kaçınılmaz olmuştur. Ancak işletmelerin yüksek BT yatırım maliyetlerinden kaçınması, güvenliğin ve sürdürülebilirliğin en üst seviyede olması bir yana ayrıca bu teknolojilerinde doğru yönetilmesi ve doğru IT Uzmanları ile çalışması gerekmektedir.

Hem yatırım maliyetlerini düşürmek, hemde insan faktöründen doğabilecek sorunları minimize edebilmek için günümüz Teknolojilerinden biri olan Sanallaştırma Mimarileri ile BT Alt yapısını yeniden düzenlemesi gerekmektedir.
 

Sanallaştırmanın Faydaları

 

Sanallaştırma tüm Bilgisayarlar ve Sunucular dahil olmak üzere içerisinde kurulu olan işletim sisteminin kısaca paketlenerek,  farklı Bilgisayar ve sunuculara taşınmasına ve çalıştırılmasına imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda kopyasını oluşturabileceğiniz sanal makinelerin dijital veya fiziksel bir felaket karşısında, kopyadan tekrar çalıştırılmasını sağlamaktadır.Böylece İnsan faktörü ile oluşabilecek hatalar veya Fiziksel olarak meydana gelebilecek donanım arızalarına karşı tedbir almış ve korunmuş olursunuz.


Dezavantajı 
Sanallaştırma alt yapısı güvenliği ve yönetimi kolaylaştırdığı gibi bazı gereksinimleri ve maliyetleride beraberinde getirir. Sanallaştırma yapısının ihtiyaç duyacağı depolama alanları, sunucu ve lisans maliyeti gibi yatırımlara ihtiyaç duyması göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ancak verinin çok önemli olduğu teknoloji çağında kurumsal işletmelerin olmazsa olmazı bu yatırımları yapmaları, felaket ile sonuçlanacak dönülmez veri kayıplarının önüne geçmesi kaçınılmazdır.
 

Sanallaştırma Yönetimi

 

Sanallaştırma mimarisinin yönetimi ve takibi en az Felaket Senaryoları kadar önemlidir. Bu sebeple doğru It Uzmanları ile çalışmak veya doğru firmadan Bilgi İşlem Desteği almanız gerekmektedir.  Riskler ve olasılıklar analiz edilmeli, her hangi bir felaket durmunda alınması ve yapılması gereken ilk adımlar belirlenmeli ve buna göre aksiyon alınmalıdır.

 

Adı Soyadı

×