Mobil Web Tasarım Özellikleri

Haziran 20 2018

Mobil Web Tasarım Özellikleri

 

 

Arama Motorların ‘ da Mobil Uyumlu Site Analizi yapabileceğimiz yüzlerce araç varken, neden Mobil Uyumlu Web Tasarım Özellikleri yazınızı okumakla uğraşayım ki gidip test yaparım diye düşündüğünüzü biliyoruz.

 

Peki bu araçlar ne kadar güncel ? mobil uyumlu web site olup olmadığını neye göre analiz ediyor ? Web siteniz mobil uyum konusunda Google nin belirlemiş olduğu kriterleri taşıyor mu ? Gelin bu soruların cevaplarına ve gerçek de olması gereken bir Mobil Uyumlu Web Site nasıl olmalı beraber göz atalım.

 

 

Google standartların da bir web site tasarımı mobil uyumlu olmak zorunda olduğunu herkes bilir,  peki mobil uyumlu bir web sitenin,  mobil uyumlu olduğunu anlamak için sadece mobil cihazların ekranlarına sığıyor olması yeterli mi ?

 

Kurumsal Data olarak mobil uyumlu web site tasarımları yaparken sadece mobil cihazlar ile uyumlu olması değil aynı zamanda kullanıcı dostu ve arama motorları standartların da web tasarımlar geliştiriyoruz. Bu sebeple takipçilerimize eğer yeni bir Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarımı yaptırıyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi paylaşımları yapıyoruz.

 

 

Her web sitesinin bir yaşam döngüsü vardır özellikle mobil uyumlu web sitelerde yaşam döngüsü daha kısadır bu sebeple mobil uyumlu web sitesi tasarlarken altı farklı noktaya dikkat edilmeli.

 

Tepki ( RESPONSE )

 

 

Kullanıcı deneyimi mobil uyumlu web siteler de çok önemlidir bu sebeple insan algısı nispeten sabit olduğundan bu algının yakın zamanda değişmesi mümkün değildir. Bu sebeple mobil uyumlu web sitesi kodlanırken en iyi tepkime için optimize edilmeli.

 

 

Akıllı Resim Optimizasyonu ( Intelligent Picture Optimization )

 

 

Web Siteniz ne kadar Mobil Uyumlu olursa olsun, ürün resimleri ve galeri görselleri gibi internet sitenize yükleyeceğiniz tüm resimlerin sitenize yüklenmeden önce dosya boyutlarının küçültülmesi ve web sayfası için optimize edilmesi gerekmekte olup bu uygulama ayrıca yavaş yüklenen ve geç açılan web sayfaların da önüne geçerek kullanıcıların sitenizi hemen terk etmesini engelleyecektir.

 

 

Ancak günümüz teknolojisin de artık resimleri bilgisayarlarınız da yüklü olan ikinci ve üçüncü parti yazılımlar aracılığı ile optimize etmenize gerek kalmadan web sitenizin gelişmiş kod yapısı kullanılarak daha stabil ,  mobil ve seo uyumlu bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

 

Obje Yakınlığı ( Object Relativity )

 

Mobil Site Kullanılabilirlik

 

 

Mobil cihazların ekranları küçüldükçe web sitenizin içeriği de bununla beraber küçülmekte olup kullanıcı dostu bir mobil uyumlu web site de dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir.

 

 

Tıklanabilir öğelerin bir birine yakınlığı Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından her zaman sorun olmuştur, tıklanması zor birine sıkışık içerikler kullanıcıların sitenizi hemen terk etmesine sebep olmakla beraber kullanıcı deneyimi ve erişebilirlik ide Google için çok önemlidir,

 

Web sitenizin mobil uyumlu olduğunu gösteren web araçları maalesef bu detayları atlamakta olup bu tür web siteler Google nin filtrelerine yakalanmaktadır. Web Sitenizin mobil ile uygunluğunu Search Console / Arama Trafiği / Mobil Kullanılabilirlik kısmından kontrol edebilirsiniz.

 

Açılır Menü Yönü ( drop-down menu direction )

 

 

Web Sitesi Tasarımı yapılırken menü yönünün belirlenmesi çok önemlidir, insanlar genelde sağ elini ve parmaklarını kullandığından telefonu ve web sitelerini sağ eli ile yönetmek isterler, daha hızlı ve pratik oluşu sebebi ile web sitelerinin de açılır menüleri sağ taraf da olmalıdır, açılır menüye tıklandığın da açılacak olan kategoriler yine sağ taraf da bulunmalıdır, eğer kullanıcı dostu ve mobil uyumlu bir web sitesi istiyorsanız dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de açılır menü yönü olduğunu unutmayın.

 

 

AMP

 

amp nedir

 

AMP Nedir ?  Türkçe karşılığı hızlandırılmış mobil sayfalar olan AMP web sitelerin tüm mobil cihazlarda daha hızlı çalışmasına yarayan bir uygulama, dolayısı ile Mobil Uyumlu Web Site Tasarımları artık AMP uyumlu olmak zorunda ilerleyen günlerde bu yapılandırmaya ayak uydurmayan web siteleri yavaş yavaş gerilemeye başlayacağından eminiz.

 

Hız ( Speed )

 

 

Mobil Uyumlu bir  Web Sitenin mutlaka hızlı ve dinamik olması gerekmektedir, Tepki hızının yanı sıra web sayfanın daha hızlı yüklenmesi, açılış ve sayfa geçişlerini daha hızlı yapması için karmaşık ve uzun kod yapısı yerine kısa kod yapısı,  sıkıştırılmış Css  ve  Javascript dosyları kullanılmalıdır.

 

 

 

Adı Soyadı

×