Doğru ve Basit Anahtar Kelime Seçimi

Haziran 10 2018

Doğru ve Basit Anahtar Kelime Seçimi

 

 

Anahtar Kelime Seçimi

 

Sektörünüz ne olursa olsun Web Sitesi olan her işletme sahibi Arama Motorların ‘ da yükselmek rakiplerini sollamak , ayrıca sıralamasını yükselterek işlerini arttırmak daha iyi kazançlar elde etmek için uğraşıyor.

 

 

Öncelikle internet sitenizin seo uyumlu Google ve kullanıcı dostu olması gerektiğini belirtmek isteriz, eğer Google tarafından belirtilen standartları ve özellikleri taşımıyorsa Web Siteniz sadece anahtar kelime çalışmaları ile yükselmek sadece hayal olur.

 

 

Bu sebeple anahtar kelime seçimi nasıl yapılır konumuza geçmeden önce mutlaka Seo Uyumlu Web Tasarım Özellikleri konulu makalemizi inceleyerek sitenizdeki eksiklikleri analiz edebilir ve web sitenizi seo uyumlu bir siteye dönüştürdüğünüz de başarınız kaçınılmaz olur.

 

 

Anahtar Kelime Nedir ?

 

 

Anahtar Kelimeler insanların arama motorları aracılığı ile sorguladığı kelime veya sözlüklerdir.
Arama Motorlarına yazılan ve aratılan her kelime veya sözcük bir anahtar kelime özelliği taşır.


 

Anahtar Kelime Tahminleri

 

 

Kullanıcıların arama motorları aracılığı ile arama yaptığı kelimeleri, eş anlamlılarını veya zıt anlamlı kelimeleri tahmin ederek kullanıcılara aradıkları cevapları veya ürünleri karşılarına çıkartmanız için bilmeniz gereken anahtar kelimelerdir.

 

 

Ancak günümüz teknolojisinde artık anahtar kelime tahminlerini yapabileceğiniz bir çok yazılım ve uygulamalar mevcut. Hatta bu durum tahminlerin de çok ötesine giderek Anahtar Kelimelerin , Günlük, Haftalık , Aylık ve Yıllık gibi aranma hacmini, arama motorlarında ki yükselme zorluğunu veya arama motorların da yükselmek için gerekli ip uçlarını sizlerle paylaşan ücretli ve ücretsiz yazılımlar var.

 

 

Anahtar Kelime Cinsleri

 

 

Anahtar Kelime araştırmasına başlamadan önce bilmeniz gereken anahtar kelimelerin cinsleridir, Üç cins anahtar kelime olup arama motorların da yükselmek için doğru anahtar kelimeler ile yola başlamalısınız.

 

 

  1. Kısa Metrajlı Anahtar Kelimeler : Kullanıcıların genel de arama motorların da uzun anahtar kelimeler yerine kısa ve direk hedefe yönelik aramalar yaptığı, bu sebeple genelde bir veya iki kelime ‘ den oluşan anahtar kelimeler tercih edilmektedir. Kısa anahtar kelimeler genelde yüksek hacimli olup bu kelimeler ile arama motorların da yükselme derecesi zordur.

 

 

  1. Orta Metrajlı Anahtar Kelimeler  : Kullanıcıların iki veya üç kelimeyi meydana getirerek oluşturduğu kelimelerdir zorluk derecesi orta düzeyde olup arama motorlarında yükselmek için uygundur,

 

 

  1.  Uzun Metrajlı Anahtar Kelimeler  : Dört veya daha fazla kelimenin bir araya getirerek oluşturduğu anahtar kelimelerdir zorluk derecesi düşük olması ve bu kelimeler ile arama motorlarında yükselmek diğerlerine göre daha kolaydır.

 

 

Kelime Yakalama

 

 

Kullanıcıların arama motorları aracılığı ile arattırdığı anahtar kelimeleri yakalamak için her zaman kısa , orta ve uzun metrajlı anahtar kelimeler kullanmak gerekmez bazen de kısa metrajlı bir anahtar kelime sorgusu yapıldığın ‘ da uzun metrajlı bir anahtar kelime ile karşılaşılabilir.

 

 

 

Bu durum çok sık olarak karşılaştığımız Google nin kelime yakalama stratejisin den kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse uzun metrajlı anahtar kelime ile “ kurumsal Grafik Tasarım Firması “ kelimesini aratıldığın da Google kısa metrajlı olan “ Grafik Tasarım “ anahtar kelimesini serp eder yani ekrana sonuçları yansıtır.
 

 


Kısaca içinde Grafik Tasarım kelimesi geçen bir siteyi size sunar bunun bir den çok sebebi vardır, kullanıcılar tarafından yüksek oranda hit alıyor olması, referansları kuvvetli, Backlink, Domain ve Trust Skorları yüksek olması gibi bir çok sebep olabilir, ancak burada bilmeniz gereken uzun metrajlı anahtar kelimeler ile yüksek trafikler elde etmeniz ve zaman içerisinde kısa metrajlı sorgulara internet sitenizin cevap vermesi aşağıda göründüğü gibi mümkün.

 

 

Anahtar Kelime belirleme

 

 

Anahtar Kelimeyi Anlamak

 

 

Yeni Yaptırdığınız Web Site Tasarımı veya yayında olan internet siteniz için Anahtar Kelime Seçme konusunda kendinizi arama motorlarında sorgu yapan kullanıcılar yerine koymalısınız belirleyeceğiniz anahtar kelimeler Seo Uyumlu Web Site ‘nin en büyük yapı taşını oluştururlar bu sebeple rasgele ve onlarca, yüzlerce anahtar kelimeler kullanmamalısınız sorgulanan anahtar kelimelerin bir anlamı veya karşılığı internet sitenizde olmak zorundadır.

 

 

Örnek vermek gerekirse “ Kış Lastiği Fiyatları “ olarak aratılan bir kelimenin karşılığı olarak “ Kış Lastiği Modelleri, Kış Lastiği Ebatları, Kış Lastiği Tamiri, Kış Lastiği Oteli “ gibi seçeneklerin çıkması muhtemel ancak “ Kış Lastiği Fiyatları “ olarak aratılan bir kelimenin karşılığı Yaz Lastiği çıkmaz eğer site URL, Domain veya site açıklamalarınız da geçmiyorsa, Kullanıcı kış lastiği satın alacak ve fiyat araştırması yapıyor dolayısı ile yaz lastiği istemiyor ve kış aylarındayız sürekli kullanıcılar tarafından aratılan ve gittikçe hacmi büyüyen bir kelime olduğunu düşünürsek yaz lastiği satan bir firmanın bu kullanıcı karşısına çıkma ihtimali çok düşüktür dolayısı ile arama motorların da aratılan kelimenin karşılığı, eş anlamlısı olmalı, zıt anlamlı anahtar kelimeleri burada eş anlamlı kelimeler arasında kullanabilirsiniz.

 

 

Yine bu konuya örnek vermek gerekirse “ Bilgisayar Fiyatları “ olarak aratılan kısa metrajlı bir anahtar kelimenin sorgusunda “ Laptop Fiyatları, Masa Üstü Bilgisayar Fiyatları, çıkması çok yüksektir fakat siz bilgisayar tamiri yapıyorsunuz bu kullanıcının karşısına çıkmanız düşük bir ihtimaldir.

 

 

Aratılan veya aratılacak olan anahtar kelimeleri anlamalı ve onların eş anlamlısını, zıt anlamlısını veya anahtar kelimenin karşılığı olacak anahtar kelimeleri kullanmalısınız anahtar kelimenizi bilgisayar fiyatları olarak değil laptop fiyatları , İstanbul laptop fiyatları, beyaz laptop fiyatları, asus laptop fiyatları, gibi arama hacmi düşük rekabeti kolay kelime türlerinden seçerek kullanmalısınız.

 

 

Ücretli ve Ücretsiz Anahtar Kelime Araçları

 

 

Anahtar kelime seçmeniz de sizlere büyük yardımları dokunacak olan bazı ücretli ve ücretsiz anahtar kelime araçlarını sizlere özellikleri ile kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu araçlar sayesinde detaylı olarak anahtar kelime analizi yapacak aynı zamanda anahtar kelime hacmini, anahtar kelime zorluğu, anahtar kelime değeri, rekabet düzeyi ve içlerinde seo için gerekli olan ip uçlarını sizlere sunan araçlardır.

 

 

  • Ahrefs bir anahtar kelime aracı olup ek olarak içerisinde seo araçları da barındıran kullanımı kolay bir arayüz ve Türkçe destek hizmeti bulunmaktadır. Aylık 99 $ karşılığın ‘ da bu aracın pro versiyonunu kullanabilir veya 7 $ karşılığın ‘ da 7 gün deneme sürümü kullanabilirsiniz, ücretsiz olarak bazı araçlarını kullanıma sunmuş ancak detaylı raporlama ve araştırma konusunda pro versiyon gerekmektedir fakat yine de ücretsiz araçları ile başlangıç seviyesindeki kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.

 

  • Answer the Public bu araç arama motorları sonuçlarını soru cinsine göre gösteren bir araç olduğundan arama motorların da aratılan anahtar kelimelere karşılık olarak içerik üretmenizde size yardımcı olmakta olup ücretsiz versiyonu kısıtlı olmasının yanı sıra haftalık olarak güncelleme sunmaktadır pro versiyonu 99 $ olup yeni kullanıcılara aylık 49 $ karşılığından hizmet vermektedir.

 

  • Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı tamamen Google nin ücretsiz olarak sunduğu ulusal veya yerel olarak anahtar kelime değerlendirmelerinizi yapmanıza olanak sağlamakta olup ayrıca rekabet düzeyi, tıklama başı maliyetleri ve yeni anahtar kelime önerileri ile en çok tercih edilen araçlardan biri olmuştur.

 

  • SEMrush çok gelişmiş bir anahtar kelime aracı olup ek olarak seo çalışmalarınız için farklı araçlar sunan genelde profesyonellerin kullandığı bir araçtır, içerisinde Backlink alabileceğiniz sitelerin listesi, zararlı backlinkler, konu araştırması, Google deki pozisyonunuzu takip etme , rakip analizi ve detaylı trafik analizi gibi bir çok araçları ile ençok tercih edilen üretli araçlardan bir tanesidir, ücretsiz olarak kısıtlı sayıda anahtar kelime analizi, Backlink analizi gibi araçları kullanmanıza olanak tanıyan bu aracın pro versiyonu 99 $ değerindedir.

 

Anahtar Kelime Belirleme

 

 

Yukarıda belirtilen araçlar sayesinde belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin zorluğu, hacmi, rekabet oranı gibi istatistikleri ile aralarından seçeceğiniz uzayıp giden anahtar kelimeler elde edeceksiniz. Eğer belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri Google Adwords için kullanacaksanız , anahtar kelimenin zorluğu ve rekabet oranı yüksek, popüler kelimeler tıklama başı maliyetini etkileyecektir bu sebeple daha düşük arama hacmi olan , orta ve uzun metrajlı anahtar kelimeler seçmeniz yararınıza olacaktır.

 

 

Ancak site içi seo optimizasyonu veya Backlink konusun da anahtar kelimelere ihtiyacınız varsa yine yukarıda belirtilen araçlar yardımı ile arama hacmi düşük ve yine rekabet düzeyi kolay kelimeler seçmelisiniz.

 

 

Anahtar Kelime araçları sayesinde elde etiğiniz listeleri düzenlemeli ve sektörünüze veya ürünlerinize uygun bir şekilde guruplamalısınız, ayrıca aranması ihtimal olan kelimeleri de belirleyip, ister site içi optimizasyonlarınız ‘ da ister bloglarınız kullanabilirsiniz,

 

 

Unutmayın ki anahtar kelimelerinizi belirlerken her zaman satmak için değil bilgilendirmek için de farklı cinsler de anahtar kelime havuzlarını oluşturabilir ve siteniz de kullanabilirsiniz.

 

 

 

Name and Surname

×